Tillbaka

UNIQA och Kids Förvaring

Kids Hyllor

Bra rejäla hyllor lämpliga för institutionsbruk. 18 mm plywood i björk finns som klarlackad eller vitpigmenterad. Hyllorna finns i flera olika versioner av antal rum, med eller utan lekboxar. Leksakslådorna går att köpa om man vill ha fler än vad som ingår. De finns med eller utan plexiglasfönster, ett plexiglasfönster är smart eftersom de låter barn se vilken leksak som är gömd i lådan.

Barnhyllorna är utrustade med hjul med låsmekanism som gör dem lätta att flytta runt.

Vidare kan hyllorna förses med luckor och lådor, vilket gör hyllorna mer personalvänliga i funktion och utseende.

UNIQA Lekbänkar och Hyllor

Lekbänkarna är en storsäljare från UNIQA, deras funktion som förvaring av leksaker och lekplats är en stark kombination. Lekbänkarna är gjorda av 18 mm björkplywood och har en slitstark yta i laminat.

Bänkar för lek är perfekta för lekrum på institutioner. Mobila leklådor med plexiglasrutor ingår, där leksaker och annat kan förvaras. Med plexiglasfönstret kan barnen se vilken leksak som gömmer sig under lekbänken. Hjulen på leklådorna gör att de yngsta barnen kan rulla lådorna för förvaring in och ut själva.

Lekbänkar är ett bra val för institutioner som har stora barn såväl som små barn.

UNIQA Skåp

Har du blivit inspirerad hjälper vi dig gärna